Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać najnowsze informacje, zapisz się na darmowy newsletter:

Zapisz Wypisz

Zen Współczesnych

Poszukujesz odpowiedzi na pytanie co sprawia, że twoje życie to pasmo problemów, niepowodzeń, ciągłej pogoni za bliżej nieokreślonym ideałem i szczęściem które jest jak fatamorgana lub złośliwa mucha - oddala się za każdym razem, gdy wydawało się być już na wyciągnięcie ręki - Masz chęć i jesteś gotów aby zaprosić szczęście i radość do twojego życia na stałe. Wydaje Ci się, że jesteś wystarczająco silny aby wytrzymać tyle szczęścia ile tylko sobie wymarzysz jeszcze w swoim obecnym życiu ? i to tu i teraz?

Jeśli odpowiedź na przynajmniej jedno z powyższych pytań brzmi twierdząco lub jeszcze się wahasz a więc odpowiedź jest "może" to nadszedł czas abyś sięgnął po książkę "Zen współczesnych"... Choć mnie osobiście bardziej podobałoby się dokładne tłumaczenie tytułu oryginału: "Zen and The Art of happinees" czyli "Zen i Sztuka szczęścia".

Z jednej strony jest to książka z serii "ciocia dobra rada" - wydaje się, że znajdziesz w niej gotową receptę na wiele trudności współczesnego życia (jak radzić sobie ze zmianą, stresem, "toksyczną" przeszłością, trudnymi relacjami), z drugiej jednak strony jest to książka w której nie znajdziesz żadnej rady. To co proponuje autor to odbycie swoistej drogi "wewnętrznej przemiany" poprzez zmianę naszego nastawienia i sposobu myślenia o otaczającej nas rzeczywistości, ludziach, doświadczeniach, wreszcie o nas samych. Zaprasza do podróży wewnątrz naszych potrzeb, poprzez stawiane pytania i tezy pomaga odnaleźć nasz wewnętrzny świat i odtworzyć utracone połączenie z miłością otaczającego nas wszechświata. Chcący "zanurkować" głębiej podczas tej lektury dają sobie szansę na odnalezienie swojej wewnętrzną siły i harmonii połączenia ze wszystkim co nam się przydarza. Nurkując głębiej wychodzimy na powierzchnię ze szczerym przekonaniem, że cokolwiek nam się przytrafia jest najlepszą rzeczą jaka mogła nam się zdarzyć; z ufnością, że wszechświat "nas kocha" a jeśli "uderza" to po to aby nas wzmocnić; z wiarą, że nasze życie zmierza w "dobrym" kierunku a wszelkie doświadczenia jakie przeżywamy są nam potrzebne, i były nam potrzebne, aby być tym kim jesteśmy.

Książkę tą polecam szczególnie dla coachów w sytuacjach kiedy mamy mniejszy dostęp do swoich zasobów, własnej wewnętrznej siły i zadręczamy się pytaniami "czy ta sesja była udana?, czy ten proces idzie we właściwym kierunku?, czy zadaje właściwe pytania?, dokąd to wszystko zmierza?" - ja znajduję w niej kotwice na chwile zwątpienia, zbytnie zamartwianie się o przyszłość (bo przecież "Zen - to ten stan skupienia z którym mamy do czynienia tu i teraz"), wiary we własne możliwości ("właściwe działania w nieunikniony sposób prowadzą do szczęścia") i siłę wewnętrzną ("to kim jesteśmy ma źródło w naszych myślach"). Co sprawia, że uważam, że warto polecać tą pozycję również klientom? Książka to poszerza horyzonty - pozwala spojrzeć na rzeczywistość z innej perspektywy: perspektywy wiary w siłę pozytywnego myślenia

"Twój najgorszy wróg nie może Cię zranić tak bardzo, jak Twoje własne, źle strzeżone myśli. Ale gdy już nad nimi zapanujesz, nikt nie pomoże Ci tak jak one.";

wiary we własne możliwości i siłę ("Nigdy nie mów "nie potrafię", bo jesteś nieograniczony. Nawet czas i przestrzeń w porównaniu z Twoją prawdziwą naturą są niczym. Możesz zrobić wszystko i cokolwiek"); perspektywy witania zmian ze szczerą ciekawością ("Jedynym sposobem, by pojąć przemianę, jest nurzać się w niej, poruszać się wraz z nią i przyłączyć się do tańca"). 

Zachęcając do przeczytania tej pozycji pozostaje mi właściwie przyłączyć się i "obiema rękami" podpisać pod "wielką obietnicą wszechświata" - "Sam zobacz"!.

Zen Współczesnych, Chris Prentiss, Wydawnictwo: Helion

Rozwijaj się i czytaj artykuły w strefie wiedzy

Poleca Katarzyna Iwanoska