Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać najnowsze informacje, zapisz się na darmowy newsletter:

Zapisz Wypisz

Coś się zaczyna czyli kilka słów do coachów

No i się zaczęło! Wszystko nowe: biały śnieg, który pada za moim oknem najlepszym dowodem czegoś świeżego; synek, który przyszedł na świat pod koniec ubiegłego roku; nowi Klienci, którzy dzwonią z zapytaniami o możliwość współpracy; nowe partie drzewa, które znoszę z drewutni do domu, aby było w nim ciepło; i wiele innych znaków zmian wokół mnie. Jest też nowa książka, która pochłonęła mnie i choć nie jest ona o coachingu odnalazłem w niej wiele cennych dla mnie rzeczy.

"Bo czymże jest droga bez wędrowca?" - to zdanie przykuło moją uwagę. Gdy podsumowałem ubiegły rok i spotkania z Klientami, zadałem sobie pytanie: Kto z nich wkroczył na "nową drogę"? Kto z nich spróbował przejść szlakiem, który być może nieznany ale ciekawy? Budzący trochę lęku ale też zaciekawienia? Czy sam dla siebie wkroczyłem na ścieżkę, która czeka na jej odkrycie? Na ścieżkę która jest, tylko trzeba odwagi, aby nią się przejść i zobaczyć co jest na jej końcu. Ja zacząłem wędrówkę z ludźmi, którzy poszukują możliwości realizacji siebie. Nie wiem, czy odkryją jakieś nowe światy ale "w drogę wyruszamy nie tylko z planem dotarcia do celu, ale też z nadzieją na polepszenie własnego losu, wzbogacenia materialnego - jeszcze częściej - duchowego. W podróży wszystko przecież jest możliwe, jest ona obietnicą, a zarazem niewiadomą, obiecuje, ale nieczęsto spełnia nasze oczekiwania. Zależy to w dużym stopniu od tego, z czym wyruszamy w podróż, w jakim stanie duchowej gotowości. Jeśli zabierzemy w nią naszą wewnętrzną pustkę i fizyczne lenistwo, to one również będą oczekiwać nas u kresu podróży".

Mamy nieocenioną możliwość (My coachowie), poprzez codzienne spotkania z ludźmi, zaprosić ich do pracy nietypowej, która może i Wam i im dać możliwość popatrzenia na siebie z nieco innej perspektywy. Możecie stać się przewodnikami, współtowarzyszami podróży. Jak ważne jest dla każdego z nas oparcie w osobie życzliwie do nas nastawionej, która wysłucha, zada pytania, da możliwość wypróbowania nowego sposobu działania, wesprze, pomoże ocenić dotychczasowe osiągnięcia? I to bez żadnych zbędnych podpowiedzi! Ważne, że jest. 

Spotkałem w zeszłym roku koleżankę, która przeszła wiele szkoleń, zdobyła mnóstwo certyfikatów. Jakie było moje zdziwienie, gdy o swoich ludziach, którymi zarządza, zaczęła mówić niezbyt pochlebnie. Zapytałem ją, jak często korzysta ze swoich doświadczeń, wiedzy, umiejętności podczas codziennej pracy z nimi. No wiesz! - odparła oburzona. - Przecież czym innym jest własny rozwój, a czym innym codzienna praca. 

Nie zgadzam się z takim podejściem. Jeśli inwestujesz w siebie i nie dzielisz się tym z innymi jesteś po prostu egoistą w tym gorszym tego słowa znaczeniu. Dzielenie się jest najszlachetniejszym działaniem! Dostaliśmy nowe "talenty" (coachingowe). Nie zakopujmy ich, korzystajmy z nich w codziennej pracy. Bądźmy uważni, bo codziennie jest możliwość pomocy komuś aby stał się lepszy. Bo jak napisał mistrz Nyosul Khen Rinpocze w Pieśni Dharmy:

"Uważność to podstawa praktyki

Uważność to forteca umysłu

Uważność to pomoc mądrości urodzonej czujności

Brak uważności sprawia, że pokonają Cię złe siły".
 
Cytaty z książki "Wielkie Rozdroże - ćwiczenia terenowe z archeologii wyobraźni" - Zdzisław Skrok; ISKRY 2008

  Adam Sulimski
Certyfikowany Coach ICC
Business Coach ICC
SuperVisor
Data certyfikacji: 22 Litopada 2008 r.
Firma: ASES FOR www.asesfor.pl
tel.: 606117612
asulimski@asesfor.pl